Skip Navigation Links
Türkçe » Haber : KDP Birlik Insiyatifî referandumda EVET diyeceklerini açıkladı
 
KDP Birlik Insiyatifî referandumda EVET diyeceklerini açıkladı
2017-03-11 15:13
MediaKurd > info@mediakurd.com
11/3-2017-Midyat
Kürdistan Demokrat Partisi KDP Birlik Insiyatifî bugün Midyatta bir basın toplantısı yaparak kamouyuna 16 Nisan da yapılacak referandumda EVET diyeceklerini açıkladı.Kürdistan Demokrat Partisi KDP Birlik Insiyatifînin bugünkü basın toplantısında halktan ve basından yoğun ilginin olduğu gözlendi.

Toplantıya birçok gazete ve ajanslar katıldı.

MardinLife sitesi Kurt-Siyasetciler-Midyatta-Referanduma-Evet-Diyeceklerini-Acikladi

MardinLife
de bu toplantıda hazır bulundu.

MardinLife toplantı ile ilgili şunları yazdı:
Kürdistan Demokrat Partisi Birlik (KDP) İnsiyatifi , 16 Nisan"da yapılacak olan referandumda "Evet" oyu kullanacaklarını açıkladı.Midyat Sadık Künefede bir araya gelen KDP Birlik İnsiyatifi üyeleri yaptıkları basın açıklamasını Birlik Sözcüdü Ahmet Acar yaptı.
Basın açıklamasına Batman, Gercüş, Diyarbakır, Nusaybin ve Ömerliden katılan Behlül Yavuz, Bedrettin Ekmen, Zeynettin Zoro, Yavuz Serhanoğlu, Halim Doğan gibi Kürt siyasetçiler "Evet" oyu için desteklerini açıkaldı.

Basın açıklamasını okuyan KDP İnsiyatifi Sözcüsü Ahmet Acar " 94 Yıllık Cumhuriyet tarihinde vesayetçi, statükocu sistemin ürettiği sorunların çözüme kavuşması için Türkiye Cumhuriyeti anayasasında hükümet sistemi değişikliğini öngören 18 maddelik anayasa paketi, demokratik nizamın etkili araçlarından biri olan halk oyununa sunulmak üzere kabul edildi.

Bizler KDP Birlik İnsiyatifi olarak 18 maddelik hükümet değişiklik sistemi ve başkanlık sistemini öneren paket üzerinde irade beyanımızı kamuoyuyla paylaşmak üzere toplanmış bulunmaktayız." dedi.

"Hayır Cephesi"
Acar açıklamasına " 7 Haziran sonrası şiddet ve terörde sınır tanımayan kaos ve iç savaş konseptini paydaşları, PKK, Deaş, Fetö gibi terör örgütlerine bastonluk görevi yapan HDP"nin ve red, inkarcı geçmişi ile bilinen katliamcı Kemalist CHP"nin ve ulusalcıların "Hayır" cephesini oluşturduğuna şahitlik etmekteyiz.

"EVET Oyuyla destekliyoruz"
Acar açıklamsına son olarak ; "Bilinmelidir ki Kürtler PKK"dan, Türkiye Kemalizimden, FETÖ"den, Müslümanlar Deaş"ten kurtulmadıkça kan ve kaos gözyaşı Türkiye toplumunu oluşturan tüm halkların kara talihi olacaktır. Bu vesileyle Biz KDP Birlik insiyatifi olarak terör ve şiddet olayları ile insanların canlarına ve mallarına kasteden kaos ve içsavaş ittifakının karşısında olduğumuzu bu nedenle "Başkanlık Sistemini" öneren anaysa değişikliği paketine referandumda "Evet" oyu kullanarak destek vereceğimizi kamuoyu ile huzurunuzda paylaşıyoruz."ifadelerini kullandı.
Program yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi.

Kürdistan Demokrat Partisi, KDP Birlik Insiyatifî bildirisi:

BASIN AÇIKLAMASI
94 yıllık Cumhuriyet tarihinde vaseyetçi/statükocu sistemin ürettiği kronikleşmiş sorunların çözüme kavuşması için Türkiye Cumhuriyeti anayasasında hükümet sistemi değişikliğini öngören 18 maddelik anayasa paketi demokratik nizamın etkili araçlarından biri olan halk oyuna sunulmak üzere kabul edildi.

Bizler KDP BİRLİK İNSİYATİFİ olarak 18 maddelik hükümet sistemi değişikliği ve ‘’Başkanlık sistemini’’öneren paket üzerinde irade beyanımızı kamuoyu ile paylaşmak üzere toplanmış bulunmaktayız.
Hepiniz hoş geldiniz
Hûn tewde bi xêr hatin
Değerli arkadaşlar
94 yıllık Kemalist paradigmanın inşa ettiği, red ve inkarı esas alan, sorun üreten, bürokratik oligaraşinin hantallaştırdığı vaseyetçi/statükocu, sorunları kangrenleştiren parlementer sistemin yerine yeni bir hükümet etme biçimi olarak’’Başkanlık sistemi’’halk oyuna sunulacak.
Hükümet etme şeklindeki değişikliği öngören anayasa değişiklik paketini 94 yıllık Cumhuriyet tarihinin ortaya çıkardığı kronikleşmiş sorunların çözüme kavuşması açısından kırılma noktası olarak görüyoruz.
Referandum demokrasi ve demokratikleşmenin önündeki güç odaklarının, kaos ve iç savaş konseptinin sistemden temizlenmesi açısından yeni bir fırsat olarak görülmelidir.
7 Haziran seçimleri ile birlikte demokrasi dışı güçlerin, üst aklın kaos planlarını devreye sokarak iç savaş denemelerine şahitlik ettik. Hendek zulmünü Kürtlere reva gören PKK ,bir çok Kürt şehrini haritaden silmek istercesine viran hala getirdi. Binlerce Kürt evsiz kaldı,başka şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Kirli hendek siyaseti başarıya ulaşsaydı Kürt illeri Kobanileşecekti. PKK’nin hendek siyaseti ile gördüğümüz kaos ittifakın ın saldırıları Kürt halkının üstün cesareti ve dik duruşu ile hedefine ulaşmadı.
Nusaybin,Sur, Cizre,İdil,Dargeçit Kobani’leşmedi.
Hendek stratejisi ile hedefine ulaşamayan üst akıl devletin sinir uçlarına sızan ve kirli ittifakın parçası olan FETÖ’yü devreye soktu.Seçilmiş hükümeti ve Cumhurbaşkanını devirmek amacı ile FETÖ tarafından 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimi sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın dik duruşu, halkın istikbaline sahip çıkması, milyonların tankların önünde cansiperane duruşu neticesinde bertaraf edildi.
Amacına ulaşamayan kaos ve iç savaş heveslisi üst akıl, şehirlerde görevlendirdikleri PKK ve DEAŞ terör örgütleri canlı bomba ve bombalı araçlarla yüzlerce vatandaşı katlederek,sivil yerleşim alanlarını viraneye çevirdi.
7 Haziran sonrası şiddet ve terör’de sınır tanımayan kaos ve iç savaş konseptinin paydaşları PKK,DEAŞ,FETÖ gibi terör örgütlerine bastonluk görevi yapan HDP"nin , red ve inkarcı geçmişi ile bilinen katliamcı Kemalist CHP"nin ve ulusalcıların ‘’ HAYIR’’ cephesini oluşturduğuna şahitlik etmekteyiz.
Yüksek sesle ve açık bir biçimde düşüncelerimizi aracılığınız ile kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz;
Terör, şiddet, kan ve gözyaşını, yıkıp yakmayı hak arama biçimi olarak görenler her kim olursa olsun, nereden gelirse gelsin gayelerine ulaşamayacaktır. Tüm kaos konseptinin karşısında olduğumuzu bu vesile ile beyan ediyoruz.
Sorunların barış ve huzur içerisinde tartışılmasına ve çözülmesine karşı olanlar, kandan ve ölümden beslenmektedirler. Bunlar terör havası estirerek Kürdünde, Türkünde, Müslümanında canını yakmayı hedeflemektedir.
Bilinmelidir ki Kürtler PKK’dan, Türkiye Kemalizmden, FETÖ"den, Müslümanlar DEAŞ"ten kurtulmadıkça kan ve kaos gözyaşı Türkiye toplumunu oluşturan tüm halkların kara talihi olarak kalacaktır.

Bu vesile il Biz KDP BİRLİK İNSİYATİFİ olarak terör ve şiddet olayları ile insanların canlarına ve mallarına kasteden kaos ve içsavaş ittifakının karşısında olduğumuzu bu nedenle ‘’Başkanlık sistemini’’ öneren anayasa değişiklik paketine referandumda ‘’EVET’’ oyu kullanarak destek vereceğimizi kamuoyu ile huzurunuzda paylaşıyoruz.

KDP BİRLİK İNSİYATİFİ SÖZCÜSÜ
AHMET ACAR

Toplantı ûzerine ilgili basında çıkan haberleri okumak için, aşağıdaki linkleri tıklayınız:

Kurt-Siyasetciler-Midyatta-Referanduma-Evet-Diyeceklerini-Acikladi
Mardinlife


kdpden-referandum-aciklamasi
ILKHA


KDP Birlik İnisiyatifi: Emri Başkan Barzani"den almadık - See more at: http://www.rudaw.net/mobile/turkish/kurdistan/140320177#sthash.gtDELVUe.dpuf
Rudaw,net


Sputniknews.com

kdp-birlik-inisiyatifi-referandumda-evet-diyecek
News.com/tr


Barzaninin-partisi-referandumda-evet-diyecek
cnnturk.com


kdpden-referandum-aciklamasi
dogruhaber.com


Barzani-evet-calismalarina-basladi
yenicaggazetesi.com.tr


Barzani-nin-kdp-birlik-inisiyatifi-evet-oyu-kullanacagiz
Avrupa-postasi.com


Barzani-nin-partisi-evet-calismalarina-basladi
Gazete2023.com


Barzaninin-partisi-referandum-kararini-acikladi
Gazeteduvar.com.tr


Kurdistan-demokrasi-partisi-nden-evet-aciklamasi
Tgb.gen.tr


Kdp-turkiye-inisiyatifinden-referandum-aciklamasi
Haberler.com


Barzani-evet-calismalarina-basladi
Habererk.com/